بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing) چیست؟

بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی (Guerrilla Marketing)
  • admin
  • تاریخ انتشار 1401 / 12 / 24
  • دیدگاه 0 نظر
  • تعداد بازدید 249

بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی به تاکتیک‌های بازاریابی غیرمتعارف، کم هزینه اطلاق می‌شود که سود بالایی تولید می‌کنند. این اصطلاحی است که توسط جی کنراد لوینسون در کتابش گوریلا مارکتینگ (guerrilla marketing) در ۱۹۸۳ به چاپ رسید، ابداع شد. در واقع واژه گوریلا که در فارسی، چریکی ترجمه می شود به معنی جنگجوی غیر نظامی است و مفهوم بازاریابی چریکی از جنگ چریکی که یک دتت جنگ نامنظم و مربوط به استراتژی های کوچک تاکتیکی می باشد، بطوریکه توسط شهروندان مسلح بکار گرفته می شود، الهام گرفته شده است. بسیاری از این تاکتیک ها عبارتند از کمین، خرابکاری، حملات و عناصری از تعجب! به‌طور مشابه، بازاریابی چریکی نیز همانند جنگ چریکی، از تاکتیک های یکسانی در صنعت بازاریابی استفاده می کند.

کارایی بازاریابی چریکی

با استفاده از تاکتیک‌های بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی ، کسب و کارهای کوچک می‌توانند منابعی را که در اختیار دارند-عمدتا زمان و خلاقیت- به حداکثر برسانند تا بر رقبای بزرگتر، و سازمان یافته‌تر صاحب برتری شوند. پس درحالی که یک شرکت ممکن است ده‌ها هزار دلار در تبلیغات چاپی برای رسیدن به پایگاه مشتریانش سرمایه‌گذاری کند، به عنوان مثال، یک کسب و کار کوچک ممکن است یک بازار هدفِ خاص را نشانه بگیرد و بخشی از آن را برای کسب پدیداری هزینه کند، مثلا از طریق تبلیغات رایگان.

اجزاء بازاریابی چریکی

برای کارآمد بودن، یک بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی باید:

بازار هدفتان را نشانه بگیرد- سعی نکنید که به همه خدمت کنید. نشانه‌گرفتنِ بخشی از بازار بسیار کارآمدتر است چون دستیابی به آن آسانتر است، که بهای کمتری برای تان خواهد داشت، و چون می‌توانید مستقیما پاسخگوی نیازها و خواسته‌های آن‌ها باشید. پس به جای سعی بر فروش به قهرمانان، بر دوندگان دو ماراتن یا انجمن سوارکاری تمرکز کنید.

بر مزایا تاکید کنید- اکثر شرکت‌ها روی خصیصه‌های کالاها یا خدمات تمرکز می‌کنند، در صورتی که مزایا دلیل اصلی خرید آدم‌ها هستند. پس به جای صحبت درموردِ نرم بودنِ چرم یک کفش، درمورد این صحبت کنید که چگونه تاول زدن را کاهش می‌دهد. یا به جای سبک بودن یک ماشین، چطور است مبلغ پولی را که راننده‌ها در نتیجه‌ی مصرف بنزین کمتر صرفه‌جویی خواهند کرد در بوق و کرنا کنید.

به مشتریان چیزی را بدهید که می‌خواهند- چرا کالا یا خدمت شما از چیزی که در بازار موجود است بهتر است؟ آیا نیاز برآورده نشده‌ای را مرتفع می‌سازد؟  دقیقا جه کاری انجام می‌دهد؟ شفافیت درباره‌ی آن‌چه ارائه می‌دهید به مشتریان بالقوه واقعا کمک می‌کند که بفهمند چرا باید آن را بخرند.

سودهای بالا تولید کنید- بازاریابان چریکی سود را بیشتر از فروش یا عایدات تحت نظر می‌گیرند. هدف آن است تا یک مشتری را مادام‌العمر جذب کنید که به طور منظم خرید کند و مایل باشد مبالغ فزاینده‌ای را صرف (کالا یا خدمت) شما بکند.

ابزارهای بازاریابی کارآمد

بعضی از ابزارهای کم‌هزینه‌ی موثر که بازاریابان چریکی استفاده می‌کنند شامل این موارد است:

درب آویزها- برای خدمات درب به درب، آگهی را از دستگیره‌ی دربِ جلو آویزان کنید.

فضای آگهی باقی مانده- فضای آگهی چاپی باقیمانده را به کسری از آن‌چه شرکت‌های دیگر صرف می‌کنند بخرید

کارت پستال‌ها- کارت‌پستال‌های خوب طراحی شده می‌توانند مشتریان جدید را در ازای بهای بسیار کمی جذب کنند

رقابت‌ها- مباحث و رقابت‌ها مشتریان بالقوه را ترغیب می‌کنند تا اطلاعات تماس‌شان را در اختیار بگذارند

نمایش‌های تجاری- به جای صرفِ هزاران دلار برای نمایش، به صورت برخط برای شرکت در یک نمایش در حالی که سر جای‌تان نشسته‌اید وارد وب‌گاه شوید

تبلیغات- برای گزارشگران و نویسندگان اطلاعاتی را فراهم آورید که می‌توانند استفاده کنند و پوشش رسانه‌ای رایگان به دست آورند

ضمیمه‌های تبلیغاتی درون پاکت قبوض–  جزوه‌های تبلیغاتی که شرکت‌های دیگر با پیام‌های از پیش چاپ شده روی آن‌ها به درب منازل می‌فرستند.

توصیفات- از مشتریان راضی بخواهید درباره‌ی دلیل دوست داشتن انجام کسب و کار با شما صحبت کنند، سپس از آن در تمام موارد بازاریابی‌تان استفاده کنید

رویدادهای خاص (رایگان)- مشتریان بالقوه را دعوت کنید تا پیشنهادات شما را بررسی کنند

شراکت با یک سازمان غیرانتفاعی- هم‌راستا کردن کسب و کارتان با یک خیریه‌ی محلی می‌تواند آدم‌ها را برای شما عزیز کند و اجازه دهد که از یک نهاد غیرانتفاعی شایسته پشتیبانی کنید

مطالعات موردی اخیر

درحالی‌که شرکت‌های دارای بودجه‌ی بازاریابی ممکن است طرفدار تبلیغات بر بک بیلبورد بزرگ با هزینه‌ی هزاران دلار در ماه باشند، یک بازاریاب چریکی در عوض برای انتقال پیامش به دنبال مکان‌های دیگری است. مثل پیام‌های درست شده در پیاده‌رو. این یک روش زیرکانه است که یک بازاریاب چریکی ممکن است انتخاب کند. به جای پرداخت هزاران دلار برای تبلیغات در آسمان، روی زمین تبلیغات کنید.

مبلمانِ جوردنِ بوستون یک‌بار رقابتی راه انداخت که در آن به یک برنده‌ی خوش شانس که نامش تصادفی از گوی بیرون آمده بود یک خانه جایزه داد. تمام آن‌چه شرکت‌کنندگان مجبور بودند انجام دهند این بود که به یک فروشگاه جوردن بروند و روی یک تخت‌آبی برای ۶۰ ثانیه دراز بکشند تا در مسابقه شرکت داده شوند. جوردن از ۵۰۰۰۰۰ دلار تا ۱۰۰ میلیون دلار فروش ظرف یک دوره‌ی ۲۰ ساله از طریق کمپین‌های زیرکانه‌ای مثل این‌ها پیشرفت کرد.

فروشگاه‌های هوشمند، مثل  Wegmans، در سرتاسر فروشگاه‌هایشان در آخر هفته‌ها ایستگاه‌های اجرای زنده می‌گذارند، و از خریداران دعوت می‌کنند تا یاد بگیرند چگونه با استفاده از-مهیج- اقلامی که به راحتی در فروشگاه پیدا می‌شوند یک غذای ساده درست کنند. مشتریان دوست دارند فعالیت را نگاه کنند و بتوانند محصول نهایی را نمونه سازی کنند، که احتمال خرید آن‌ها را بیشتر می‌کند.

چون آن‌ها بسیار کارآمد هستند، فنون بازاریابی چریکی یا بازاریابی پارتیزانی امروزه توسط شرکت‌های بزرگ و کوچک استفاده می‌شوند. اما آن‌ها می‌توانند بیشترین تاثیر را بر کسب و کارهای کوچک داشته باشند.

این نوع بازاریابی در واقع یک روش بازاریابی نامتعارف برای سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک است تا محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنند. امکاناتی که این نوع از بازاریابی در اختیار کسب‌وکارهای کوچک قرار می‌دهد، موجب فراگیری آن و موفقیتش می‌شود. شرکت‌های کوچک به‌دلیل کمبود بودجه و کمبود منابع بزرگ، ممکن است از بازار عقب بمانند. اما با کمک این بازاریابی و با کمی خلاقیت، می‌توانند به اهداف مارکتینگ خود برسند.

تکنیک های مورد استفاده در بازاریابی پارتیزانی ایجاد ارتباط مستقیم با مشتری، برانگیختن واکنش عاطفی در آنها و سپس به خاطر سپردن محصول و نام برند است. ایده این است که در مورد محصول “توجه” ایجاد کنید و احساس تعجب، شگفتی یا شوک را برانگیزید.

برای امتیاز به این ستاره ها کلیک کنید!

4.7/5 - (12 امتیاز)
برچسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© ۲۰۲۳ تمامی حقوق برای مجله کسب و کار تجارت 20 محفوظ می باشد.

هرگونه نشر ، بازتولید یا بازنشر تمام یا بخشی از محتوای سایت تجارت 20 بدون کسب مجوز، غیرقانونی است و تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.